Hvis man går aftentur i Københavns gader den 16. december, og det pludselig bliver buldermørkt, er der en grund til det. I forbindelse med klimatopmødet i København opfordrer klimakampagnen Earth Hour Copenhagen nemlig til, at der bliver slukket for lyset i alle bygninger i byen mellem kl. 19 og 20.
- Earth Hour er verdens største klimakampagne, og den 16. december kulminerer den i København, mens en historisk aftale om vores fremtid bliver truffet. Klimaaftalen vil påvirke hele verden, og med Earth Hour Copenhagen kan københavnere være med til at påvirke politikere, siger Gitte Seeberg, generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden, i en pressemeddelelse. WWF står sammen med TrygFonden bag initiativet.
Earth Hour Copenhagen bygger videre på arrangementet Earth Hour, der fandt sted 28. marts i år. Her slukkede mere end 4000 byer verden over lyset i en time.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned