Socialdemokraternes Frank Jensen står til at blive Københavns nye overborgmester.
De første valgstedsmålinger viser, at Socialdemokraterne nok går tilbage, men at partiet stadig får en tredjedel af stemmerne. Samtidig bliver SF valgets store vinder i hovedstaden.
Ifølge Danmarks Radios (DR) valgstedsmåling går Socialdemokraterne således tilbage med 3,7 procentpoint til 33,9 procent. Men Venstre går også tilbage med 3,3 procentpoint til 10,6 procent.
Til gengæld går SF frem med 6,4 procentpoint til 17,6 procent af stemmerne. De Radikale går tilbage med 2,1 procentpoint til 9,7 procent, og Enhedslisten går tilbage med 0,4 procentpoint til 9,1 procent.
Blandt de borgerlige partier går de Konservative frem med 2,5 procentpoint til 8,6 procent, og Dansk Folkeparti går frem med 1,2 procentpoint til 7,1 procent.
TV2's tilsvarende valgstedsmålinger giver Socialdemokraterne 34,1 procent af stemmerne, mens SF står til hele 23,5 procent. Altså mere en dobbelt op i forhold til sidste valg.
Venstre ligger til 8,7 procent, de Konservative får syv procent, De Radikale får 7,7 procent, Enhedslisten 10,2 procent, og Dansk Folkeparti får seks procent af stemmerne.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde