Kokosmel fra Rema 1000 tilbagekaldes
Man skal smide tilbagekaldt kokosmel ud eller levere det tilbage til butikken, oplyser Fødevarestyrelsen.
Har man købt kokosmel fra Rema 1000, bør man holde sig fra at bruge det, hvis det er af dagligvarekædens eget mærke.
Det er nemlig blevet tilbagekaldt, da der er risiko for hårde, hvide plaststykker i produktet.
Det oplyser Fødevarestyrelsen på sin hjemmeside. Risikoen skyldes en teknisk fejl i produktionen.
- Hård plast i produktet udgør en potentiel sundhedsrisiko, da nogle af plaststykkerne kan være skarpe eller spidse.
- Der kan ved indtagelse af skarpe og spidse dele eventuelt opstå skader i mund, svælg og i mave-tarmkanalen, skriver Fødevarestyrelsen.
Her lyder rådet, at man som forbruger enten skal kassere produktet eller levere det tilbage til den butik, hvor det er købt.
Produktet hedder Rema1000 Kokosmel, vejer 200 gram, og udløbsdatoen er 5. juni næste år.
Har man spist kokosmelet og har spørgsmål til eventuelle symptomer, skal man kontakte egen læge eller vagtlæge, oplyser styrelsen.
Kokosmelet er solgt i butikker over hele landet.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker