Kold sommer går ud over vinhøsten
Foto: Klaus Gottfredsen, arkivfoto
Klaus Gottfredsen, arkivfoto
- Når der er koldt og regnfuldt, bliver druerne ikke bestøvet optimalt, fortæller formanden for Danske Vingårde.
Termometret har ikke rigtigt været oppe i den sjove ende i juli. Det er man særligt ked af hos landets vinbønder, fortæller formand for Danske Vingårde, Jan Thrysøe, til DR P4 København.
- Når der er koldt og regnfuldt, bliver druerne ikke bestøvet optimalt, så får man nogle små klaser, og det vil sige, at ens udbytte falder, forklarer Jan Thrysøe, som personligt forventer en høst, der vil være 20 procent mindre end på en god sommer.
Samme udsigt har vinbonden Miriam Arcerito, der har tre hektar vinmarker ved Avedøre.
- Normalt vil vindruerne på nuværende tidspunkt være meget mere udviklede, men jeg ser nogle underudviklede drueklaser, fortæller Miriam Arceritos til DR P4 København.
For at have nok blade pr. klase er hun nødt til at tynde ud i druerne, og det kommer til at betyde noget for høsten.
- Jeg må forberede mig på, at jeg ikke får så stor en høst i år, siger Miriam Arcerito, der dog ikke har tabt modet til trods for den svingende danske sommer.
- Hvis jeg gerne vil lave vin i Danmark, så er det her de faktorer, jeg må gøre det efter. Jeg synes også, det er livsbekræftende, at jeg ikke kan styre alting, siger hun.
Ifølge Jan Thrysøe vil den kolde sommer ikke betyde noget for kvaliteten af den vin, som de danske vinbønder kommer til at levere.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde