Kommuner presser på for skattestigninger

Det bliver igen i år svært for kommunerne at holde skatten i ro. De sociale udgifter stiger fortsat kraftigt.

Derfor er kommunerne i fuld gang med at skærpe sparekniven, som det sker hvert år i sensommeren.

Og de 98 kommuner forsøger endnu engang at overholde regeringens krav om nulvækst og ingen skattestigninger næste år.

Det bliver svært, erkender Kommunernes Landsforening (KL) og bliver bekræftet af kommunalforsker Roger Buch fra Danmarks Journalisthøjskole.

Samtidig mener han, at regeringen kort før et folketingsvalg holder sig tilbage fra at tage et dramatisk opgør med kommunerne. Det vil kunne koste stemmer, mener Roger Buch.

Allerede nu har 17 ud af 78 kommuner, der har besvaret et spørgeskema fra KL, sagt, at de overvejer at sætte skatten i vejret næste år.

Det tal er for højt, mener KL-formand Jan Trøjborg (S). Derfor er landets borgmestre indkaldt til fællesmøde i København den 2. september for at få sat presset for skattestigninger ned.

Der er plads til en samlet skattestigning på 300 millioner kroner, men kommunernes melding er, at skatten vil stige med 700 millioner kroner med de aktuelle ønsker.

- KL tager mere og mere ansvar i den kommunale budgetlægning. Derfor samler vi borgmestrene med det formål at få skatten ned på det aftalte niveau, siger Jan Trøjborg.

Det bliver problematisk at overholde aftalen, mener kommunalforsker Roger Buch, der allerede pegede på problemet, da kommuneaftalen blev indgået i juni.

- Kommunerne får svært ved at overholde aftalen. De er pressede økonomisk og kan ikke sælge byggegrunde og har mistet skatteindtægter, siger Roger Buch.

- Det bliver meget svært at få kommunerne til at makke ret, siger han.

/ritzau/

/ritzau/

Et folketingsvalg nærmer sig. Derfor er regeringen måske ikke så ivrig efter at tage et opgør om skatten i kommunerne, mener kommuneforsker.

Offentliggjort Sidst opdateret