Kommunerne har for store udgifter

Næste år må kommunerne bruge 480 millioner kroner mere end nødvendigt, hvis de ikke tilpasser deres udgifter, når færre børn skal passes i institutionerne, mens flere ældre får brug for pleje. Ekstraregningen på de utilpassede udgifter har været 2,1 milliarder kroner mellem 1999 og 2008.

Det viser en analyse fra Dansk Industri.

Kommunerne har ifølge analysen ikke holdt udgifterne til dagpasning i ro, selv om færre børn skal passes. Samtidig har kommunerne brugt betydeligt flere penge på ældreområdet, end det voksende antal ældre tilsiger.

"De kommende år ventes problemet at eskalere, hvis ikke kommunernen bliver bedre til at styre udgifterne. Færre børn i dagpasning suppleres i de fleste kommuner af færre folkeskoleelever, og antallet af ældre vokser yderligere. Dermed risikerer kommunerne at gå glip af de gevinster, der ligger i den gunstige befolkningsudvikling de næste fem år, hvor færre børn og unge kan modgå løftet i antallet af ældre", advarer DI's analyse.

1999-2008 er udgifterne i gennemsnit vokset med 1,6 procent om året til borgerservice som daginstitutioner, folkeskoler og ældrepleje. Udgifterne burde i perioden kun være vokset med en halv procent årligt, når man sammenligner udviklingen blandt børn, unge og ældre.

Udgifterne er i perioden vokset med i alt ni milliarder kroner. Heraf skyldes tre fjerdedele Folketingets beslutninger, mens en fjerdedel - 2,1 milliarder kroner - kan forklares med, at kommunerne ikke har tilpasset deres budgetter, konkluderer DI.

/ritzau/

Kommunerne har brugt to milliarder kroner for meget siden 1999, fordi de ikke har tilpasset udgifterne til færre unge og flere ældre, viser DI's analyse.

Offentliggjort Sidst opdateret