Det blev en Oscar-uddeling i favoritternes tegn og med den engelske "Kongens store tale" som den store triumfator, da det amerikanske filmakademi hædrede de bedste film og præstationer i2010.
"Kongens store tale", der har dansk premiere i weekenden, vandt prisen for årets bedste spillefilm.
Filmen var nomineret til hele 12 priser, og Colin Firth, som spiller den talebesværede kong George IV i filmen, blev hædret med statuetten for bedste mandlige hovedrolle.
Firth var også sidste år med i opløbet om prisen, dengang for sin præstation i "A Single Man", men måtte se hæderen gå til Jeff Bridges.
Ligesom Colin Firth kunne Natalie Portman juble over karrierens første Oscar. Den vandt hun som ventet for præstationen som ambitiøs og martret balletstjerne i "Black Swan".
Prisen for bedste instruktør tilfaldt Tom Hooper for "Kongens store tale", som også blev hædret med prisen for bedste originale manuskript.
Begge priser for bedste biroller blev givet for præstationer i boksefilmen "The Fighter", og de gik til Christian Bale samt Melissa Leo.
Flere af sidste års store film gik enten tomhændede hjem eller måtte tage til takke med mindre prestigefyldte priser.
Der blev tre af slagsen til "The Social Network", mens "Incepcion" løb med laurbærrene for bedste fotografering.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker