Det nye tiltag betyder, at der dagligt bliver samlet cirka 800 kilo affald op fra havdigerne i nationalparken, skriver Esbjerg Kommune i en pressemeddelelse.
- Det er vigtigt at holde vores nye nationalpark ren, og vi skal i Esbjerg Kommune sørge for, at vores kontanthjælpsmodtagere har et meningsfuldt job.
- Vi har nu konstant mellem 7 og 12 medarbejdere ude for at rengøre havdigerne langs Vadehavet, siger formand for kommunens arbejdsmarkedsudvalg Henrik Vallø (K).
Dagligt bliver cirka to kilometer dige gennemgået, og der samles ikke kun ind på selve diget, men også indenfor diget og udenfor diget, helt ud til vandkanten.
- Og ikke nok med, at vi holder digerne rene, vi får også sorteret de ret store mængder affald, så det, der kan genbruges, bliver det, og kun resten går til forbrænding, siger formanden for Esbjergs Teknik & Forsyningsudvalg, Freddie H. Madsen (DF).
Opgaven har tidligere ligget ved de lokale digelaug selv, og det har været en opgave, der kun blev udført én gang om året, nemlig i april.
- Vi har nogle rigtig gode folk til at styre projektet, og meldingerne fra dem er, at medarbejderne, som jo kun modtager kontanthjælp for deres arbejde, går til opgaven med energi og godt humør, siger entreprenørchef Jørn Madsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde