Kostbart at bruge udenlandske håndværkere

En bøde på 10.000 kroner kan fra efteråret blive resultatet for danske familier, der hyrer en udenlandsk håndværker, som ikke har papirerne i orden. Det skriver Berlingske Business.

Det er reglerne om Registret for Udenlandske Tjenesteydelser (RUT) som bliver strammet, og det gøre det en kostbar fornøjelse for de danske familier, hvis de køber den forkerte udenlandske håndværker til at ordne terrassen.

Siden maj 2008 har alle udenlandske virksomheder skullet registrere sig hos RUT, hvis de leverer tjenesteydelser i Danmark og udstationerer medarbejdere. Det kan koste firmaet en bøde på 10.000 kroner.

Men fra 1. oktober bliver også forbrugere, der hyrer et udenlandsk firma til at udføre bygge- og anlægsarbejde eller grønne serviceydelser på deres private adresse dokumentere, at firmaet der udfører arbejdet er registreret i RUT.

Stramningerne af reglerne skal sikre, at de udenlandske virksomheder overholder de regler, som gælder på det danske arbejdsmarked.

Både Håndværksrådet og Dansk Byggeri bakker op om reglerne. Håndværksrådet havde dog gerne set, at bøderne til private var større end 10.000 kroner.

De nye regler trådte i kraft 1. juni, men først fra begyndelsen af oktober kan forbrugerne søge oplysninger i RUT elektronisk. Indtil da koster det 2750 kroner, at lave søgning i registret.

Private slipper for en bøde, hvis det er første gang, de hyrer en udenlandsk håndværker, der ikke er med i registret. Men 1. oktober falder hammeren hver gang.

/ritzau/

Fra efteråret kan danskere, der hyrer udenlandske håndværkere, der ikke har papirerne i orden, få bøder på 10.000 kroner. Håndværksrådet så gerne større bøder.

Offentliggjort Sidst opdateret