* Søndag 19. marts kunne DR fortælle, at 182 kræftpatienter på mave- og tarmkirurgisk afdeling på Aarhus Universitetshospital har ventet for længe på en operation i perioden maj til december 2022.
* Onsdag 22. marts afslører DR, at der ikke er lavet indberetninger om overskridelse af maksimal ventetid til Sundhedsstyrelsen i sagerne, hvilket ifølge jurister er i strid med loven.
* Torsdag 23. marts viser en redegørelse fra regionen, at der er tale om i alt 293 patienter fra januar 2022 til februar 2023.
* Fredag 24. marts annoncerer sundhedsministeren en plan for kræftområdet. Blandt andet skal hele området gennemgås.
* Samme dag oplyser Region Syddanmark, at 25 patienter mellem januar 2021 og februar 2023 har ventet for længe på at blive opereret for tyk- og endetarmskræft. 17 af dem er indberettet.
* Lørdag 25. marts meddeler Region Hovedstaden, at regionen også har undladt at indberette visse typer af overskridelser af ventetid for kræftpatienter.
* Mandag 27. marts var regionerne så til møde hos Sundhedsstyrelsen. De mødes igen om få dage.
Kilder: DR, TV 2, Kræftens Bekæmpelse, Ritzau.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde