De danske styrker skal hjem fra Afghanistan. Og hvis konsekvensen er, at Taliban overtager magten igen i store del af Afghanistan, er der ikke noget at gøre ved det.
Sådan lyder budskabet fra fire af Danmarks mest prominente krigsmodstanderne, politikerne Holger K. Nielsen og Frank Aaen, forfatter Carsten Jensen samt professor Poul Villaume. Det skriver Dagbladet Information.
- Alle ved jo, hvad det var for et rædselsregime, som de stod for, og det giver mig kuldegysninger at tænke på, at vi kan risikere igen at se offentlige henrettelser på torvet, siger SF's forsvars- og udenrigsordfører, Holger K. Nielsen, til Information.
- Men målet med den nuværende indsats er at nå en forhandlingsløsning, hvor Taliban nødvendigvis må indgå. Det bliver ikke noget kønt syn, men det må vi forberede os på, siger han.
Carsten Jensen er også parat til at overlade den afghanske befolkning helt eller delvist til Taliban mod til gengæld at få de danske og udenlandske styrker ud.
- Det er en tragisk løsning, men vi har været i krig i snart ni år, og det er hele tiden gået den forkerte vej. Vi må indse, at vi uopretteligt har forkludret den krig, siger han til Information.
Hos Enhedslisten er man helt på linje og ønsker de danske styrker ud nu, eller allersenest efter et valg.
- Vi skal trække os ud, selv om Taliban givetvis vil komme til magten i dele af landet, siger forsvars- og udenrigsordfører Frank Aaen.
Professor Poul Villaume fra Rådet for International Konfliktløsning, Riko, er enig med de andre krigsmodstandere.
- Prisen for at få fred er, at Taliban igen kan få del i magten. Det er det, afghanerne vil have, siger han og henviser til, at to ud af tre afghanere går ind for en forhandlingsløsning.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker