Kronprins Frederik fik sig en ufrivillig vandplasker, da han skulle vise sine evner som sejler ud for Sydney.
Her deltager det nyvalgte danske IOC-medlem i en kapsejlads, der indgår i sportsstævnet World Masters Games.
Onsdag måtte sejladsen i Tasar-bådklassen aflyses på grund af dårligt vejr. Men den danske kronprins ville holde sine færdigheder ved lige og sejlede ud sammen med sin makker.
- Båden kæntrede, og de faldt begge i vandet. Men de kom op, fik kontrol over båden og kunne sejle videre, siger en talsmand for World Masters Games til nyhedsbureauet AFP.
Det store stævne med 28.000 deltagere fra hele verden åbnede i søndags, og mandag blev vist rundt på det anlæg, der dannede rammen om De Olympiske Lege i 2000.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker