Kurt Westergaard stopper som tegner på JP

Tegneren Kurt Westergaard fra Morgenavisen Jyllands-Posten stopper. Han har lavet sin sidste tegning for avisen.

Han blev verdenskendt for sin meget omdiskuterede og provokerende Muhammedtegning, og han lever i dag under konstant beskyttelse i Viby ved Århus efter et attentatforsøg mod ham ved nytår.

Jyllands-Posten oplyser, at tegneren har meddelt bladets ledelse, at det nu er endegyldigt slut med karikaturtegninger til avissiderne. Kurt Westergaard nærmer sig de 75 år, og han har længe haft en freelance tilknytning til avisen.

- Jeg tror, at det er udmærket, at jeg ikke vender tilbage til avisen. Mit fravær kan måske være med til at reducerede trusselsniveauet mod Jyllands-Posten, siger Kurt Westergaard.

Chefredaktør Jørn Mikkelsen er imponeret over det pres, Kurt Westergaard har modstået de seneste år, men avischefen erkender også, at årene har været hårde for avisen.

- Kurt og JP har stået sammen hele vejen igennem, og det vil vi fortsat gøre. Vi kæmper den samme kamp for ytringsfrihed, siger Jørn Mikkelsen.

Han mener, den journalistiske idé med Muhammedtegnerne i sin tid var at diskutere, i hvor grad den offentlige debat er udsat for intimidering fra kræfter, der ønsker ytringsfriheden beskåret.

- Det initiativ har vist sig mere berettiget og nødvendigt, end nogen vist havde forestillet sig på forhånd, siger Jørn Mikkelsen.

/ritzau/

Manden bag den mest omdiskuterede Muhammedtegning stopper på Jyllands-Posten. Kurt Westergaard mener, det er bedst for avisen.

Offentliggjort Sidst opdateret