Kviksølvofre får ikke erstatning

Det synes næsten umuligt for industriarbejdere at få erstatning som ofre for kviksølvforurening på det tidlige Grindstedværket på fabrikkerne i Grindsted og Grenaa.

Fagforeningen 3F oplyser, at der indtil videre er afgjort 45 sager. I de 44 sager er der givet afslag, mens kun en enkelt vil få erstatning.

Direktør i Arbejdsskadestyrelsen Anne Lind Madsen siger dog, at der er flere erstatninger på vej.

- Vi forventer, at der kommer flere tilsagn om erstatninger i løbet af efteråret. Vi kan endnu ikke oplyse hvor mange, siger hun.

Arbejdsskadestyrelsen har modtaget cirka 135 ansøgninger om erstatning fra arbejdere, der blev udsat for kviksølvpåvirkning gennem adskillige år.

/ritzau/

Det er meget vanskeligt at få erstatning for de skader, arbejdere blev påført ved at arbejde med kviksølv på Grindstedværket.

Offentliggjort Sidst opdateret