Læge-ballade: Regeringen tilbyder mere i løn
Regeringen forsøger at afværge en konflikt med de praktiserende læger ved at give dem noget ekstra i lønningsposen.
Sundhedsminister Astrid Krag (SF) er klar til at forære lægerne 97 millioner kroner i løn- og takstregulering i det kommende år, skriver Jyllands-Posten.
Store dele af arbejdsmarkedet har i de seneste år oplevet en udhuling af reallønnen, og også lægerne har frygtet, at de skulle holde igen. Men det skal de ikke, fastslår sundhedsministeren.
- Der har været stor bekymring om, hvad lovforslaget betyder for økonomien i almen praksis. Og der vil jeg gerne slå helt fast, at økonomien i almen praksis skal udvikle sig i takt med løn- og prisstigningerne i resten af samfundet, siger Astrid Krag til avisen.
- Jeg håber, at det kan være med til at rydde nogle af lægernes bekymringer af vejen, tilføjer hun.
Formanden for Praktiserende Lægers Organisation (PLO), Henrik Dibbern, er glad for, at lægerne er sikret en god løn. Men han mener ikke, at konflikten mellem lægerne og regionerne er løst af den grund.
Lægerne har over de kommende år udsigt til at skulle behandle 30.000 flere patienter, og det ekstraarbejde vil de have 108 millioner kroner mere i lønningsposen for.
- Der skal være en vækstramme, for ellers kommer vi til at behandle patienterne gratis, siger Henrik Dibbern til Jyllands-Posten.
Både regionernes chefforhandler, Jens Stenbæk (V), og sundhedsministeren afviser lægernes millionkrav.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker