Lærerforeningen: Nationale test en farce

De nationale test er ved at udvikle sig til en farce.

Det siger Danmarks Lærerforening, efter at Skolestyrelsen tirsdag besluttede at lukke systemet ned på grund af tekniske problemer, der især gav sig udslag i meget lange svartider.

- Hverken teknisk eller indholdsmæssigt er det lykkedes at få testene til at fungere. Det er jo eksperimenter med børn, fastslår Stig Andersen, næstformand i lærerforeningen, til Folkeskolen.dk

Problemerne med de nye læsetest i 2.-, 4.-, 6.- og 8.-klasse begyndte mandag og fortsatte dagen efter.

Mens testleverandøren, Cowi, arbejdede med at løse problemerne, besluttede Skolestyrelsen, at de klasser, som skulle have taget de obligatoriske test tirsdag, selv må vælge, om de vil tage prøverne på et senere tidspunkt.

Oprindelig var det planen, at de nationale test i fagene dansk/læsning, matematik, engelsk, geografi og fysik/kemi skulle have været igangsat i 2007.

Tidligere i denne måned var der premiere på testene for omkring 900 elever, fordelt på 38 skoler.

Ved den lejlighed konstaterede Martin Isenbecker, direktør i Skolestyrelsen, at de nationale test er et evalueringsredskab, "som også på verdensplan er unikt".

- Det har krævet et stort forarbejde at nå så langt, at jeg naturligvis er glad for, at premieren er gået godt, konkluderede han.

Andre steder i folkeskolens bagland er reaktionerne mere forbeholdne. Også blandt de forældre, der har oprettet Facebook-gruppen "Forældre mod nationale test i folkeskolen".

/ritzau/

Historien om de nationale test er fortsat historien om et uendeligt kaos. Tirsdag blev testene stoppet, og skolerne må selv afgøre, om de vil tage dem senere.

Offentliggjort Sidst opdateret