46 procent flere søger ind på læreruddannelserne i kvote 2 i år sammenlignet med 2009, skriver Politiken.
Dermed ser det ud til, at læreruddannelsen efter mange års tilbagegang for alvor har fået fat i de unge igen.
- De nye tal er enestående; jeg forventer også en stigning i kvote 1-ansøgere, men den er nok ikke så massiv som kvote 2, siger Laust Joen Jakobsen, formand for rektorerne på landets læreruddannelser, til avisen.
Fristen for ansøgninger via kvote 2 er 5. juli. I alt 1731 har søgt ind på læreruddannelsen som første prioritet mod 1185 sidste år.
Kommer de alle ind, vil de kunne udgøre omkring halvdelen af en ny årgang lærerstuderende - og så skal nogle læreruddannelser helt usædvanligt til at sortere hårdere blandt ansøgerne, skriver Politiken.
Men der er en risiko for, at de mange kvote 2-ansøgere vil sænke det faglige niveau hos de lærerstuderende, advarer Jørgen Søndergaard. Han er leder af Skolens Rejsehold, der er nedsat af regeringen med det mål, at give folkeskolen et serviceeftersyn.
- Man søger typisk i kvote 2, fordi man ikke har en adgangsgivende eksamen, der opfylder kravene. Så man skal passe på, at det ikke bare bliver en kattelem, som alle mulige kan komme ind ad, siger Søndergaard og tilføjer:
- Erhvervserfaring kan ikke erstatte matematik, hvis man skal undervise i matematik. Men et vikarjob er en god og flittigt benyttet vej ind i lærerfaget.
38 procent af de nuværende lærerstuderende har erfaring fra arbejde som lærervikar, skriver Politiken.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde