Langturschauffører dydsmønstre med sprut

Når de ligger der og slingrer på vejene, så er det snarere benzin end alkohol, danske langturschaufførere har i blodet. Trods deres hårde livsstil er truckerne nemlig meget mere ædruelige end gennemsnittet blandt arbejdsmarkedets faggrupper.

Kun en ud af hver 1000 langturschauffør har alkoholskader. Til sammenligning gælder det hele fem ud af hver 1000 af samtlige, erhvervsaktive danskere. Det viser en undersøgelse af langturschaufførernes helbred, som Arbejds- og Miljømedicinsk Klinik på Sygehus Sønderjylland har lavet.

- Det har været overraskende, at langturschaufførere er så ædruelige, siger ledende overlæge Søren Dahl.

Han har stået for undersøgelsen, der via Landspatientregistret har sammenlignet oplysninger på folk i deres patientjournaler.

Lægerne har tjekket både de 2100 langturschauffører, som danske vognmænd har ansat. Også de 17.000 almindelige chauffører, som ikke kører udenlands, drikker mindre end folk på arbejdsmarkedet i almindelighed. Af dem har tre ud af hver 1000 alkoholskader.

- Forekomsten af alkoholskader blandt langturschaufførerne er så markant lavere, at vi må konstatere, at de heller ikke drikker meget i deres fritid. Ellers ville de have flere skader, siger Søren Dahl.

I USA og Australien har undersøgelser påvist, at chauffører både drikker meget og tager narko.

De danske langturschauffører lider mere af en række livsstilssygdomme end gennemsnittet af erhvervsaktive danskere. Det skyldes, at de bruger så meget tid i førerkabinen, spiser dårligt og stresser undervejs under lange arbejdsdage. Blandt andet har de en forbavsende høj forekomst af sukkersyge, siger overlægen.

/ritzau/

Langturschauffører drikker langt mindre end den gennemsnitlige, erhvervsaktive dansker. Men truckerne lider mere af andre livsstilssygdomme.

Offentliggjort Sidst opdateret