Efter et døgn som det måske mest udskældte legeland i Danmark er legelandet i Århus-forstaden Brabrand igen åbent for somaliere.
Efter et møde med en somalisk forening har medejer Thomas Vestergaard taget det skilt ned, der forbød alle somaliere adgang til legelandet i et halvt år. Det fortæller DR Østjylland.
- De er velkomne igen. De ved også godt, at de skal behandle vores ting pænt, og så har vi en dialog om, at når de har sådan en fest igen, så lejer de det selv om aftenen, siger han til DR Østjylland.
Årsagen til karantænen var, at 900 somaliere havde fejret ramadanens afslutning i legelandet sidste søndag, og det udartede så meget, at andre gæster forsvandt, og politiet måtte tilkaldes til et slagsmål.
Men adgangsforbuddet var ulovligt, har Institut for Menneskerettigheder fastslået.
- Det er et soleklart brud på racismeparagraffen i straffeloven, der siger, at man ikke må diskriminere på nationalitet eller hudfarve, og det er jo tilfældet her, siger Jonas Christoffersen, der er jurist og direktør for Institut for Menneskerettigheder til jp.dk.
Thomas Vestergaard fortryder sit forbud, og kalder det en tanketorsk, at han brød loven ved at udelukke alle somalierne.
- Vi skulle selvfølgelig have haft en dialog med de somaliske foreninger om, hvem der havde ødelagt dagen, så vi kunne komme det til livs. Det ved vi til en anden gang, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde