Livstruende syge må vente over 15 minutter på ambulancen
Mange livstruende syge eller tilskadekomne danskere må stadig vente mere end 15 minutter på ambulancen.
Det viser en gennemgang, som Jyllands-Posten har foretaget af regionernes såkaldte responstider.
På det helt overordnede plan lever regionerne hver for sig op til, at der under normale omstændigheder højst må gå 15 minutter, inden ambulancen er fremme.
Men det er et gennemsnitstal. Noget andet er, hvor lang tid den enkelte borger - især i tyndt befolkede områder - må vente.
I Region Nordjylland var der således 1083 akutudrykninger fra februar til og med juli i år, hvor der gik mere end 15 minutter, før ambulancen var fremme. I 272 af tilfældene gik der også mere end 20 minutter.
Formanden for Region Nordjylland, Ulla Astman (S), medgiver, at der er steder, hvor responstiden kunne være bedre, men hun føler sig ikke bundet af noget løfte om 15 minutter.
- Det har aldrig været på regionernes dagsorden. Det var den daværende regering, der ønskede det, men vi har aldrig haft det oppe, og det er aldrig blevet aftalt og vedtaget.
- Så det var vel en politisk ballon i sin tid med en maksimal responstid på 15 minutter, siger Ulla Astman.
Både Landdistrikternes Fællesråd og Danske Patienter kræver hurtig hjælp til alle danskere - ikke mindst fordi beslutningen om at nedlægge lokale akutsygehuse har skabt utryghed mange steder.
Sundhedsminister Astrid Krag (SF) er generelt tilfreds med regionernes indsats.
/ritzau/
Seneste artikler
Uligheden bør på dagsordenen
Henstilling fra politiet hjalp ikke: Truede kvinde to gange
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker