Lokale helte får dusør

Johnny Hare fra Øster Kippinge og Christian B. Jensen fra Maribo er blandt de af polikredsens helte, der i dag får påskønnelse for deres indsats på Næstved Politistation.

Johnny Hare var på vej på arbejde, da han nåede frem til en brændende bil på Guldborgvej. Inde i bilen lå en ung mand - og det var ham, Johnny Hare hurtigt og resolut fik reddet ud af bilen, inden det gik kunne gå rigtig galt.

Christian B. Jensen fangede en indbrudstyv, der forsøgte at køre væk i Christians B. Jensens Honda. Efter at tyven havde været inde i både hans og en anden families hus for at stjæle.

Fælles for de to helte er, at de handlede efter deres reflekser uden at tænke så meget på konsekvenserne. Og en ting er de enige om: De vil handle igen, hvis situationen opstår.

Beløbet på dusøren er ikke fyrsteligt - 500 kroner får de - men det er uden betydning, for begge er det ikke beløbets størrelse, men påskønnelsen, der tæller.




Den ene reddede et menneskeliv, den anden fangede en indbrudstyv.

Offentliggjort Sidst opdateret