Louisiana ejer verdens dyreste kunstværk

På papiret blev samlingen på kunstmuseet Louisiana mange hundrede millioner kroner mere værd i denne uge.

Det skete, da skulpturen "L'Homme Qui Marche" ("Den gående mand") af den

schweiziske kunstner Alberto Giacometti satte ny rekord for kunst solgt på offentlig auktion, skriver Kristeligt Dagblad.

Med et hammerslag på den pæne side af en halv milliard kroner fortrængte Giacometti dermed Picasso fra titlen som verdens dyreste kunstner.

- Vi har den også, siger direktør Poul Erik Tøjner fra kunstmuseet Louisiana til Kristeligt Dagblad.

I modsætning til malerier, som kun findes i et eksemplar, er bronzeskulpturer typisk støbt i to til fem eksemplarer, som alle anses for at være originale.

Derfor behøver kunstelskere blot at besøge Louisiana, hvis de vil se verdens

dyreste kunstværk. Museet har en af Europas to fineste samlinger med værker af Alberto Giacometti, bestående af 20 værker, som blev købt hos kunstnerens enke.

Poul Erik Tøjner afviser dog, at rekordprisen påvirker museet:

- Det betyder ingenting for os. Det eneste vil være højere forsikringspriser,

når vi udlåner værker. Vi lever ikke af at sælge kunst, men vi dør af at købe

det, konstaterer Poul Erik Tøjner, som kalder priserne på internationale kunstauktioner for "et kapitalistisk totalteater".

/ritzau/

Danske kunstelskere behøver nu blot at besøge Louisiana i Nordsjælland, hvis de vil se verdens dyreste kunstværk, Giacomettis "Den gående mand".

Offentliggjort Sidst opdateret