Lynetteholm står færdig om 50 år

Offentliggjort Sidst opdateret

* I 2018 præsenterede daværende Venstre-statsminister Lars Løkke Rasmussen planerne om Lynetteholm.

* I 2021 besluttede Folketinget at anlægge Lynetteholm.

* Anlægsarbejdet begyndte i januar 2022. Byggeriet foregår i to faser, hvoraf første fase er byggeriet af den indre del af halvøen, mens fase to er den ydre del.

* Første fase af Lynetteholms omkreds - kaldet perimeteren - blev færdig i april 2023. Perimeteren anlægges som en stendæmning, der bygges op fra havbunden.

* Fase to af perimeteren er færdigetableret i 2026, hvor også Lynetteholms første fase forventes at være fyldt op med overskudsjord fra byggeprojekter i København og omegn.

* Fra 2029 vil første fase af Lynetteholm være åben for offentligheden.

* Lynetteholms anden fase forventes at være fyldt op med jord i 2050.

* I 2070 forventes Lynetteholm at stå færdig.

Kilder: By & Havn, Ritzau.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.