Dong er onsdag formiddag i gang med at udsætte flydespærrer og indsamle olie ved boreplatformen Mærsk Resolute i Nordsøen, der drives af Dong, oplyser Miljøstyrelsen.
Forureningen skyldes et uheld med en pumpe.
Tirsdag vurderede et miljøfly, at forureningen med olie udgør cirka 130 kubikmeter og fyldte omkring seks kvadratkilometer. Omkring 10 procent af olien er så tyk, at den kan samles op.
Juliane Albjerg, der er kontorchef i Miljøstyrelsen, siger, at spildet heldigvis er stoppet.
- Vi vurderer, at olien ikke når kysterne. Nu samler Dong så meget af den spildte olie op som muligt. Resten forventer vi fordamper i det klare vejr, siger hun i en pressemeddelelse.
Søværnets Operative Kommando har sendt et miljøfly til boreplatformen, der kan guide Dong i forbindelse med opsamlingen af olien.
Miljøstyrelsen vurderer på baggrund af oplysninger fra Energistyrelsens borevagt, at en af forklaringerne på udslippet kan være, at der er anvendt en anden pumpe end den, der normalt bruges.
Miljøstyrelsen oplyser, at den har været i tæt dialog med Dong om oliespildet, og har bedt Dong om en nærmere beskrivelse at proceduren, der involverer pumpen, så gentagelser kan undgås.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde