Med lillebror har han skabt en unik filmstil
Joel Coen ses her med sin hustru, hollywoodstjernen Frances McDormand. Fredag den 29. november fylder den amerikanske filminstruktør 70 år. (Arkivfoto). Foto: Lisa O'Connor/Ritzau Scanpix
Coen-brødrene er en duo, der går egne veje og er højt respekteret i Hollywood for det. Filminstruktør og storebror Joel Coen fylder 29. november 70 år.
Man kan ikke skrive om Joel Coen uden også at skrive om hans lillebror, Ethan Coen.
De to hænger uløseligt sammen i filmhistorien. Coen-brødrene har nærmest skabt deres eget filmunivers, som bærer deres særpræg og finurlige tilgang til kunstformen.
Fredag den 29. november fylder storebror, den amerikanske filminstruktør Joel Coen, 70 år.
Deres partnerskab går 40 år tilbage. Lige siden deres første film, "Blood Simple - et nemt offer" fra 1984, har de i fællesskab sat deres præg på Hollywood. Filmen etablerede brødrenes karakteristiske stil.
Klassiske filmgenrer hyldes i en simpel fortælling, der gerne tager sit udspring i de tyndere befolkede dele af USA. Undervejs tvistes plottet, så tilskueren sider tilbage fascineret og forundret.
Brødrene er gået egne veje i en filmverden, hvor det kræver mod at gå imod strømmen.
Coen-brødrene skriver selv deres film, som de også instruerer og producerer. På den måde får de mere frit spil til at føre deres kreative idéer ud i livet.
Det har affødt film som "Barton Fink", "Fargo", "The Big Lebowski", "O Brother, Where Art Thou" og "No Country for Old Men".
Særligt "The Big Lebowski" er med sine specielle karakterer og mange sjove oneliners blevet kult.
For eksempel har kulturhuset Huset i København i årevis vist filmen i sin biograf og samtidig serveret drinken white russian, som hovedpersonen i filmen drikker i massevis.
Deres film har kastet stribevis af oscarnomineringer af sig, og Joel Coen har fire gange modtaget en af de eftertragtede statuetter sammen med sin bror.
"No Country for Old Men" fra 2007 sikrede dem tre oscarstatuetter, mens de fik deres første for "Fargo" i 1997.
For et par år tilbage gik de til mange fans fortvivlelse hver til sit. Det var udramatisk, forlød det.
Ethan syntes ganske simpelt, at det efter knap 40 års samarbejde ikke var lige så sjovt, som det havde været. Så han ville gerne prøve sig selv af.
Så det gjorde han, og det samme gjorde Joel, der lavede sin egen filmfortolkning af Shakespeare-stykket "Macbeth".
Men de arbejder nu igen på et projekt sammen, afslørede Ethan Coen sidste år. Deres seneste projekt sammen var "The Balad of Buster Scruggs" fra 2018, men mere er i vente fra de succesfulde brødre.
Måske der som så mange gange før kan blive en rolle til skuespilleren Frances McDormand, der er Joel Coens hustru. De mødtes, da hun var med i brødrenes første film.
Parret har sammen en voksen adoptivsøn.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub