Meget tidligt fødte børn er ekstra sårbare

Offentliggjort Sidst opdateret

* Ekstremt tidligt fødte har en forhøjet risiko for udviklingsforstyrrelser, hjerneskade, psykologiske og motoriske problemer.

* Spasticitet ses hos op til 10 procent af ekstremt tidligt fødte børn, risikoen er kun 1 procent for børn født 8 uger for tidligt.

* Omkring 3,5 procent af børnene født mere end otte uger før terminen opereres for sygdom i øjets nethinde, og cirka 0,6 procent får svær synsnedsættelse. Det svarer til et–to børn om året i Danmark.

* Der fødes ca 190-200 børn årligt før uge 28 i Danmark, og knap halvdelen af dem fødes via kejsersnit.

Kilde: Aarhus Universitetshospital.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.