Mere end 250 lokale landmænd stævner staten

Foto: Anders Knudsen

Lokal vrede over statens ønske om at frede vandløb for grødebeskæring.

Offentliggjort Sidst opdateret

Frem til deadline i torsdags har der været travlhed hos Dansk Landbrug Sydhavsøerne. Her har man hjulpet mere end 250 landmænd med deres stævninger mod staten.

Årsagen til den massive utilfredshed er vandplanerne, der blandt andet vil ulovliggøre grødebeskæring i vandløb i et forsøg på at genoprette natur.

Landmændene ser en katastrofe i horisonten, hvis det bliver virkelighed. Forrige sommers massive oversvømmelser på Lolland-Falster blev forstærket, fordi vandløbene ikke var beskåret og derfor ikke kunne lede vandet væk.

I den nye vandplan bliver vandløb enten klassificeret som naturlige, kunstige eller stærkt modificeret. Alt for mange vandløb er ifølge Dansk Landbrug Sydhavsøerne blevet klassificeret naturlige og derfor fredet.