Dansk Folkepartis EU-parlamentariker, Morten Messerschmidt, puster nu til ilden i grænsestriden mellem Danmark og Tyskland.
Samme dag som Danmark indfører den skærpede grænsekontrol, opfordrer Morten Messerschmidt europæerne til at droppe ferierejser til Tyskland. Tag i stedet til Grækenland, lyder det fra EU-parlamentarikeren.
Opfordringen kommer, efter at Hessens europaminister, Jörg-Uwe Hahn, har opfordret tyske turister til at droppe Danmark som ferieland.
Tyskland bør mærke konsekvensen for deres hysteriske tilgang til sagen om øget grænsekontrol, mener Morten Messerschmidt.
- Det kan ikke være rigtigt, at forskellige tyske politikere skal gøre sig til dommere over, hvorledes Danmark opfører sig inden for Schengensamarbejdet, uden at det får konsekvenser.
- Desuden er Grækenland i en massiv krise og turisttilgang er en af de eneste måder, hvorpå de kan genoprette en sund økonomi, siger Morten Messerschmidt og fortsætter:
- Derfor opfordrer jeg nu alle europæere til at boykotte Tyskland som feriedestination og bruge pengene i Grækenland i stedet. Det ville sende et signal til Tyskland om, at der er grænser for, hvor meget de kan bestemme i andre EU-lande.
I forvejen ventes Morten Messerschmidts partiformand, Pia Kjærsgaard, også i år at holde sommerferien i sit hus på den græske ø Santorini sammen med ægtefællen, Henrik Thorup.
Slesvig-Holstens økonomi- og transportminister, Jost de Jager, har senest kritiseret sin landsmands opfordring med henvisning til, at det er "populisme".
Jost de Jager deltog tirsdag i det første møde i en ny dansk-tysk transportkommission sammen med blandt andre den danske transportminister, Hans Christian Schmidt (V), og regionsrådsformand Carl Holst (V) i Tønder.
Og den slesvig-holstenske minister bed ikke mærke i nogen forandring, da han kørte over grænsen nordpå.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker