Metalsplinter fundet i hakket oksekød

Forbrugerne advares mod at bruge hakket oksekød, der er pakket den 15. og 16. januar, og som er solgt i Bilka, Føtex og Netto-butikker over hele landet. Der er nemlig konstateret metalsplinter i kødet.

Fødevarestyrelsen oplyser, at det er virksomheden Harboefarm i Skælskør, der tilbagekalder varerne. Det drejer sig om hakket oksekød 3-7 procent i 450 grams pakninger.

Der er risiko for skader på tænder, i mundhule, svælg og mave-tarm-systemet. Til trods for den overskredne holdbarhed advares der mod kødet, da forbrugerne kan have puttet kødet i fryseren.

Fødevarestyrelsen opfordrer kunderne til at kassere kødet eller levere det tilbage til butikken, hvor det er købt.

/ritzau/

Hakket oksekød pakket midt i januar og solgt fra Bilka, Føtex og Netto over hele landet kan indeholde metalsplinter, advarer Fødevarestyrelsen.

Offentliggjort Sidst opdateret