Når den amerikanske præsidentfrue, Michelle Obama, i dag kommer til Danmark, kan hun se frem til et par travle dage. Præsidentfruen lander kl. 11.30 i den særlige Vilhelm Lauritsen terminal i Københavns Lufthavn, der bruges til ankomster af statsoverhoveder og andre vigtige personer med stort sikkerhedsopbud.
Herefter byder dagen på møder på den amerikanske ambassade i København og møder med medlemmer af Den Internationale Olympiske Komité, IOC.
Onsdag aften har Chicagos borgmester, Richard Daley, inviteret hende til reception på Hotel Admiral i København - her vil blandt andre talkshowdronningen Oprah Winfrey også deltage.
Torsdag fortsætter Michelle Obama sin møderække med forskellige IOC-medlemmer for at tale Chicagos sag i kampen for at få værtskabet for OL i 2016. Hun skal blandt andet også mødes med IOC-præsident Jacques Rogge, inden hun spiser frokost med dronning Margrethe på Amalienborg.
Fredag falder afgørelsen om værtskabet for OL, og så vender Michelle Obama ligesom sin mand, Barack Obama, hjem til USA igen.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker