Midtjysk trafikselskab fjerner gebyr på natbusser
Fra 15. november vil natbusserne i Midtjylland ikke være dyrere end dagsbusserne. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Rådmand hos Aarhus Kommune er glad for, at passagererne fremover ikke skal betale ekstra for natbusserne.
Trafikselskabet Midttrafik fjerner gebyr på natbusser fra 15. november. Det skriver Midttrafik i en pressemeddelelse mandag morgen.
Indtil nu har de midtjyske borgere betalt op mod den dobbelte pris for at tage bussen hjem sent om aftenen, men nu er det snart slut. Gebyret fjernes, i forbindelse med at der bliver indsat ekstra julenatbusser i Region Midtjylland.
Natgebyret fjernes både fra sæsonnatbusserne i julen, der dækkere et bredere område i Midtjylland, men også fra helårsnatbusserne i og omkring Aarhus.
Nicolaj Bang, rådmand hos Teknik og Miljø i Aarhus Kommune glæder sig over, at natbussens kunder ikke skal betale ekstra fremover.
- Vi skal sørge for, at man kan komme trygt og sikkert hjem også om natten. Når det ekstra tillæg på natbusbilletterne forsvinder, bliver det mere attraktivt at tage bussen, siger Nicolaj Bang.
I julesæsonen er der flere, der lader bilen stå og har brug for et alternativ til at komme hjem i de sene nattetimer.
Derfor er det vigtigt for Midttrafiks bestyrelsesformand, Steen Vindum, at det skal være nemt at vælge bussen til både for de nye og faste kunder.
- Vi har mange nye kunder med i natbusserne, når julens fester sætter ind. Det er vores udstillingsvindue, i forhold til at de vælger den kollektive trafik en anden gang. Derfor skal det være let og gennemskueligt at købe billet.
- Men det skal også være lettere for vores faste kunder, der enten har ungdomskort eller pendlerkort. De kan nu hoppe om bord uden at skulle købe en ekstra billet, siger Steen Vindum.
Hvis man downloader enten Rejsebillet eller Rejsekort som app, inden man tager afsted til julens arrangementer, er man sikker på at kunne købe en billet hjemad, uanset om man skal med natbussen, almindelig bus eller letbanen.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker