Miljøministere skal høre musik på Roskilde

Det er ikke kun surt slid, der er forbundet med at være minister. Det nyder miljøminister Karen Ellemann (V) godt af, når hun på lørdag slutter sig til de mange glade gæster på årets Roskilde Festival.

Godt nok kommer Karen Ellemann i embeds medfør og skal overvære en miljøkontrol. Men der bliver også tid til at nyde sommersolen og musikken.

Når ministerens officielle program er slut lørdag eftermiddag, bliver hun nemlig hængende på festivalpladsen. Planen er at høre Kashmir, der spiller på Orange Scene klokken 19.30., oplyser Miljøministeriet.

Skulle Karen Ellemann lade sig rive med af stemningen, er der mulighed for at blive hængende og høre det britiske rockband Muse. Et godt bud på en god koncert, ikke mindst for folk, der i forvejen er forfalden til Kashmir.

Inden ministeren får tid til at slappe af med en fadøl foran Kashmir og Orange Scene skal hun have en rundvisning på festivalpladsen af festivalens udviklingschef, Esben Danielsen, og talsmand, Christina Bilde.

- Jeg har indtrykket af, at festivalen har en stærk miljøprofil og forsøger at tænke alternativt i forhold til, hvordan man belaster miljø og klima mindst muligt i løbet af den uge, festlighederne står på, siger Karen Ellemann i en pressemeddelelse.

Hun glæder sid til at se eksempelvis, hvordan festivalen håndterer de gigantiske mængder af affald.

Karen Ellemann skal også følge Miljøstyrelsens kemikalieinspektion, der skal kontrollere festivalens mange boder.

Inspektørerne skal blandt undersøge, om der bliver solgt nikkelholdige smykker eller allergifremkaldende henna-tatoveringer.

Så hvis nogen på Roskilde Festivalen skulle formaste sig til at ernære sig på den vis, så gælder det om at få biksen pakket sammen inden lørdag klokken 15.

/ritzau/

Miljøminister Karen Ellemann skal på miljøkontrol på Roskilde Festival. Men der bliver også tid til at høre Kashmir på Orange Scene.

Offentliggjort Sidst opdateret