Annie og Otto Johs. Detlef's Fonde donerer 27,5 millioner kroner til Statens Museum for Kunst i København. Donationen, som er den største i museets historie, skal bruges til at modernisere det store område foran museets indgang. Pengene glæder kulturminister Carina Christensen (K).
- En modernisering vil uden tvivl give museet et løft og skabe overensstemmelse mellem den ydre fremtoning og den fantastiske kulturarv og de mange aktiviteter, museet rummer, siger hun i en pressemeddelelse.
Det er meningen, at etableringen af området foran museet skal være med til at danne grundlag for et museumskvarter i den del af København. Det vil muligvis komme til at omfatte Davids Samling, Filmhuset, Rosenborg Slot, Statens Naturhistoriske Museum og Den Hirschsprungske Samling.
I efteråret 2010 eller i foråret 2011 bliver der udskrevet en arkitektkonkurrence, hvor arkitekter kan komme med deres bud på moderniseringen.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker