Minister afviser minister i alkoholsag

Undervisningsminister Tina Nedergaard (V) afviser, at der er en sammenhæng mellem unge danskeres rekordforbrug af alkohol og stoffer og den høje frafaldsprocent på mange uddannelsesinstitutioner.

Tal fra Undervisningsministeriet viser, at 16 procent af de elever, der begyndte på et grundforløb på en erhvervsuddannelse efter sommerferien 2008, er faldet fra uden at vælge en anden ungdomsuddannelse.

Samtidig viser en ny stor undersøgelse, at det netop er eleverne på erhvervsuddannelserne, der fører an med druk og eksperimenterende narkomisbrug.

Danske unge har europarekord i både druk og i at eksperimentere med hash og hårde stoffer, og det er især unge, der er i gang med en erhvervsuddannelse, der fester igennem i weekenderne.

Tidligere undervisningsminister og nuværende Indenrigs- og Sundhedsminister Bertel Haarder er ikke i tvivl om, at der er en sammenhæng.

- Jeg er temmelig overbevist om, at når vi har så stor en gruppe, der ikke får en uddannelse, så er det fordi, der er mange, der er på stoffer, sagde han, da Rockwool Fonden, der har finansieret undersøgelsen, præsenterede den torsdag.

Men det er helt forkert, mener Haarders partifælle Tina Nedergaard.

- Jeg tror ikke, der er en sammenhæng mellem narkomisbrug og så det, at vi ikke kan nå op på vores målsætning om, at 95 procent gennemføre en uddannelse. Der er plads til forbedringen, inden vi når til den gruppe, som har store sociale problemer, siger hun.

/ritzau/

Sundhedsminister Bertel Haarder (V) mener, at druk og narko spiller en rolle for det store frafald på erhvervsskolerne. Det afviser undervisningsministeren.

Offentliggjort Sidst opdateret