Minister: Katastrofal situation i Somalia

Udviklingsminister Christian Friis Bach (R) ser med stor alvor på, at 16 nødhjælpsorganisationer - blandt andet Dansk Flygtningehjælp - nu bliver udvist af de områder i Somalia, som den islamistiske milits Al Shabaab kontrollerer.

- Det er en ubegribelig kynisk handling af Al Shabaab at nægte befolkningen mulighed for at få hjælp med begrundelser, der mildt sagt forekommer meget paranoide, siger han i en pressemeddelelse.

Christian Friis Bach vil nu gennem EU og andre internationale organisationer øge presset på al-Shabaab.

- Når Al Shabaab mener, at organisationer og mennesker, som fjerner miner, giver mad til sultende og lægehjælp til livstruede børn, står i vejen for det samfund, al Shabaab forsøger at skabe - ja, så taler det for sig selv.

- Men vi må ikke lade de mange nødlidende mennesker, der er afhængige af vores hjælp, i stikken. Derfor er al Shabaabs handling et klart bevis på, at det er vigtigt, at vi fortsat skal styrke vores engagement i regionen.

Ministeren vil senere onsdag tage situationen op på et møde med repræsentanter for den somaliske regering.

Dansk Flygtningehjælp er i forvejen i gang med at nedjustere sine aktiviteter flere steder i det sydlige og centrale Somalia.

Det sker på grund af den forværrede sikkerhedssituation i regionen.

I oktober blev to medarbejdere ved Dansk Flygtningehjælps minerydningsafdeling, den 60-årige dansker Poul Hagen Thisted og 32-årige amerikaner Jessica Buchanan, bortført i det nordlige Somalia.

/ritzau/

Udviklingsministeren: Utrolig kynisk, at den islamistiske milits Al Shabaab udviser nødhjælpsorganisationer.

Offentliggjort Sidst opdateret