- Mogensen tilkobler sig Den Internationale Rumstation
Andreas Mogensens rejse begyndte lørdag morgen dansk tid.
Joel Kowsky/Ritzau Scanpix
Andreas Mogensen og hans tre astronautkolleger har været omkring 30 timer undervejs inden tilkobling
Rumkapslen med Andreas Mogensen om bord har tilkoblet sig Den Internationale Rumstation (ISS).
Det er sket klokken 15.29 dansk tid, viser Nasas livesending.
Dermed tager danskeren og hans tre astronautkolleger inden længe på et seks måneder langt ophold, når lågen til stationen åbnes.
De fire har tålmodigt ventet på at komme afsted, efter at turen blev udskudt ad flere omgange. Senest fredag, hvor de skulle være sendt afsted klokken 09.49 dansk tid, skete det som følge af en mistanke om problemer med de ventiler, der åbner og lukker for tilførslen af brændstof og ilt.
Lørdag klokken 09.27 dansk tid lykkedes det så, da opsendelsen af rumskibet skete fra Kennedy Space Center i den amerikanske delstat Florida.
Cirka to et halvt minut efter affyringen blev raketten "Falcon 9" koblet fra rumskibet, og anden del af opsendingen blev sat i gang. Syv et halvt minut senere var de i kredsløb om Jorden.
De to mest kritiske tidspunkter på rejsen var opsendelsen fra Florida og tilkoblingen til ISS. Dermed kan de fire astronauter nu ånde lettet op.
Andreas Mogensens kolleger tæller en amerikaner, en japaner og en russer.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde