En kæmpesild, der i daglig tale kaldes stavsild, er vendt tilbage til Øresund og yngler i stor stil.
Det oplyser Øresundsakvariet, der i løbet af efteråret 2009 har fået usædvanligt mange fangster af "sildekongen", der på latin hedder Alosa fallax.
Den største eksemplar ligger nu i en fryser side om side med en almindelig sild i akvariet. Kæmpesilden vejer 840 gram og er cirka 40 cm lang.
De mange fangster af stavsildene tyder på, at den forureningsfølsomme art har fået bedre vilkår på den østlige side af Danmark, skriver Øresundsakvariet i en pressemeddelelse.
Det er ikke kun i år, at man har set stavsild. Ifølge Øresundsakvariets arkivmateriale over rapporterede fangster og indleverede fisk er der en tydelig tendens til, at stavsildene er blevet mere almindelige de sidste 10 år
Stavsilden fanges jævnligt langs de danske kyster, mest på den jyske side af Danmark. Siden 1970 er arten registreret i Vadehavet, Ringkøbing Fjord, Nissum Fjord, Limfjorden og Randers Fjord, men nu også i større og større antal på Nordkysten af Sjælland og i Øresund.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde