Domstolsstyrelsen begår en stor fejl ved at hemmeligholde interne arbejdsdokumenter om det digitale tinglysningssystem, som blev indført i september 2009.
Det mener SF's retsordfører Karina Lorenzen.
Domstolsstyrelsen har afvist en anmodning om aktindsigt fra Computerworld, men på grund af skandalens store omfang, bør Domstolsstyrelsen lægge alle dokumenter frem, mener Karina Lorenzen.
- Jeg kan ikke forstå, at Domstolsstyrelsen ikke bare udleverer dokumenterne. Hvis der ikke er noget kontroversielt i dem, burde det være uproblematisk. Hemmeligholdelsen givet en ubehagelig mistanke om, at der er noget, som ikke er, som det burde være, siger hun.
Systemet var behæftet med så alvorlige fejl, at det ifølge beregninger fra Ejendomsforeningen Danmark og Dansk Byggeri har koster virksomheder og privatpersoner op mod otte milliarder kroner tilsammen.
Domstolsstyrelsens henviser i sit svar til Computerworld til, at styrelsen ifølge en undtagelsen i offentlighedslovens ikke er forpligtet til at udlevere dokumenterne. Men det er underordnet, mener Karina Lorenzen.
- Det kaos, som den digitale tingslysning har medført, har berørt så mange mennesker og medført så store tab for samfundet, at offentligheden har krav på at få at hele sandheden at vide, siger hun.
Også Socialdemokraternes forbrugerordfører, Benny Engelbrecht, undrer sig over afvisningen. Han forventer dog, at Domstolsstyrelsen før eller siden lægger alle dokumenter frem.
- Jeg er ikke i tvivl om, at vi i sidste ende er nødt til at få undersøgt alle elementer i handlingsforløbet omkring den digitale tinglysning, siger han til Computerworld.
Karina Lorenzen vil nu undersøge, hvilke muligheder Folketingets Retsudvalg har for at få indsigt i Domstolsstyrelsens interne papirer.
Rigsrevisionen er på vej med en rapport om sagen, og Danske Boligadvokater har bebudet et sagsanlæg imod staten.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde