Næsten alle S-tog kører igen efter fuldt stop
Der er igen sat skub i hovedparten af den københavnske S-togtrafik.
Banedanmark oplyser, at bortset fra strækningerne København-Køge og Svanemøllen-Farum er S-togsnettet igen oppe at køre.
S-togstrafikken har ellers ligget stille nogle timer på grund af en teknisk fejl, der har ødelagt en tredjedel af S-togenes strømaftagere - forbindelsen mellem køreledningen og S-toget, som stikker op fra taget af S-toget.
Hele formiddagen har Banedanmark forsøgt at finde en forklaring på de tekniske problemer. Og nu er fejlen lokaliseret til at finde sted på en af strækningerne København-Køge eller Svanemøllen-Farum.
Det oplyser Banedanmarks sektionschef Claus Bendix Christiansen.
- Det er 75 procent af S-togsnettet, der igen er klar til at køre med passagerer, fortæller han til Ritzau.
- Og vi begynder at køre 20-minutters-drift på de andre linjer nu.
Banedanmark ved endnu ikke, hvornår de åbner de to sidste strækninger, men udtrykker lettelse over næsten at have fundet frem til fejlen, der har lammet S-togsnettet.
Omkring 300.000 passagerer hopper typisk på et S-tog i løbet af et hverdagsdøgn. DSB anslår på den baggrund, at 100.000 passagerer har været påvirket af tirsdagens togstop, fordi det er foregået i myldretiden.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned