Nedslagspunkter i kong Frederiks forhold til Grønland

Offentliggjort Sidst opdateret

* Kong Frederik har siden barndommen besøgt Grønland med jævne mellemrum. Både officielt og privat.

* Mange begivenheder forbinder kongen med landet mod nord, blandt andet disse:

- Sin første nytårstale i 2024 holdt kong Frederik i modtagelsesværelset i Frederik VIII's palæ, hvor væggene er dekoreret af Jesper Christensens kunstværk af rigsfællesskabet.

- Efter tronskiftet besluttede kong Frederik at ændre det kongelige våben, så der blev mere plads til Grønland og Færøerne.

- Prinsesse Josephine hedder Ivalo til mellemnavn, og prins Vincent har Minik som mellemnavn.

- På en tidligere udstilling ”Frederik 10. - Konge af i morgen” på Amalienborgmuseet kunne de besøgende se den hundeslædepisk, som kronprins Frederik brugte under Sirius-ekspeditionen i 2000.

- Da Sirius-ekspeditionen var afsluttet, blev et landområde i Nordgrønland navngivet Kronprins Frederik Land.

- I 2001 fik kronprins Frederik en dragebåd, som blev døbt Nanoq (isbjørn på grønlandsk).

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.