Hvis danske politikere tror, at en engelsk vals i Vild med dans eller finere madlavning i 4-stjerners middag er en genvej til vælgernes hjerter, tager de øjensynligt fejl.
Kun 23 procent synes 'godt' eller 'meget godt' om det. Det viser en meningsmåling, som YouGov Zapera har foretaget for avisen MetroXpress.
Henrik Qvortrup, politisk redaktør på TV 2 og tidligere spindoktor for Anders Fogh Rasmussen, kalder politikernes medvirken i underholdningsprogrammerne for et tveægget sværd:
- De fleste politikere siger ja til at medvirke, fordi vi lever i et demokrati, hvor den politisk uinteresseredes stemme tæller lige så meget som den vælger, der hver morgen tyrer de politiske analyser igennem i aviserne. Men politikernes optræden kan ramme dem som en boomerang, fordi mange vælgere forventer en vis seriøsitet af de mennesker, der leder landet, siger han til metroXpress.
Gruppeformand for Venstre Kristian Jensen (V), som blev stemt ud af Vild med Dans for tre uger siden, lægger ikke skjul på, at han overvejede, om det ville gavne ham politisk at træde ud på dansegulvet.
- Jeg prøvede at veje fordele og ulemper op mod hinanden, men det var umuligt at gøre op. Derfor valgte jeg at lytte til mig selv: Jeg havde lyst til at danse og give mig selv en ny udfordring, og derfor sagde jeg ja - og det har overgået mine vildeste forventninger, siger han til MetroXpress.
TV 2 har ifølge underholdningschef Gitte Madsen ingen problemer med at give politikerne en folkelig platform på tv.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub