En strid om menneskerettigheder og demokrati mellem Danmark og Nicaragua betyder, at Nicaragua siger nej til at modtage 100 millioner kroner i ulandsbistand.
Samtidig forlader Danmark Nicaragua hurtigere end planlagt og lukker den danske ambassade i landet i løbet af få måneder, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
Striden handler om, at en lille del af den danske støtte skulle gå til valgobservatører til det valg, der skal holdes til november. Det vil Nicaragua, der styres af socialisten Daniel Ortega, ikke acceptere.
Han mener, at valgobservatørerne støtter oppositionen.
- Bruddet sker efter længere tids drøftelser om en aftale om dansk støtte til civilsamfundet. Det har den nicaraguanske regering afvist. Derfor er det et valg, som Nicaragua selv har truffet, siger udviklingsminister Søren Pind (V) til Jyllands-Posten.
Hos hjælpeorganisationen Ibis er generalsekretær Vagn Berthelsen enig i, at der er problemer i den mellemamerikanske stat:
- Der er grund til demokratisk bekymring. Styret er blevet mere autoritært, end man kunne ønske, og det er man nødt til at forholde sig til, mener Vagn Berthelsen.
Han beklager dog, at Danmark trækker sig ud hurtigere, end det var planlagt:
- Der er mange steder, hvor demokratiet ikke fungerer perfekt. Men helt at afbryde samarbejdet bør være absolut sidste mulighed, siger Ibis' generalsekretær til Jyllands-Posten.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned