Sygeplejersker på Herlev Hospital oplevede at få mundkurv på af afdelingsledelsen, da de i februar slog alarm over, at flere patienter ikke blev behandlet i tide på skadestuen. Det skriver Berlingske.
Sygeplejerskerne indberettede flere såkaldte utilsigtede hændelser til regionen og til hospitalets sikkerhedsansvarlige, blandt andet fordi de måtte vente for længe på læger fra andre afdelinger, der skulle tilse akut syge patienter på skadestuen.
Men nødråbet fra sygeplejerskerne blev ikke taget godt imod fra ledelsen, skriver Berlingske.
Således skrev afdelingsledelsen til personalet, at der var "sket et skred" i indberetningerne, og at "det var uacceptabelt at misbruge et patientsikkerhedssystem til til at skyde med skarpt på kolleger".
Det var altså ledelsen opfattelse, at sygeplejerskerne misbrugte systemet til at klage over deres kolleger i stedet for at indberette fejl i patientbehandlingen.
Sygeplejerskerne opfattede meldingen som en regulær mundkurv fra ledelsens side.
Dansk Sygeplejeråd (DSR), der sidder i bestyrelsen i Dansk Selskab for Patientsikkerhed, advarer mod, at der lægges låg på indberetningerne.
- Når medarbejdere gør det her, er det et råb om hjælp, fordi de godt kan se, at der er noget, som burde være gået anderledes, hurtigere og bedre, siger DSR-formand Grete Christensen.
- Det er udløst af en reel bekymring for patienternes situation og en faglig, professionel stolthed, siger hun til Berlingske.
Ledelsen på Herlev Hospital siger, at sagen burde være taget op på et møde.
- Vi opfordrer faktisk folk til at bruge systemet. Så hvis de opfatter brevet som en mundkurv, er det en overfortolkning, siger Finn Rønholt, vicedirektør på Herlev Hospital.
Han erkender, at det "formuleringsmæssigt og kommunikativt kunne være gjort smartere".
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde