Nogle dyr trives bedre i zoo end andre

Offentliggjort Sidst opdateret

* Bavianer: Aberne med røde rumper har plads og er sammen med andre bavianer. De har det ret godt i zoo.

* Chimpanser: De har derimod ikke så store udfoldelsesmuligheder, for eksempel i København Zoo. De vil have godt af mere plads.

* Sortnakket væver: Tropehuset i København Zoo har god plads og huser en lille fugl, som hedder en sortnakket væver. Den har det efter alt at dømme godt i zoo.

* Undulater og rovfugle: En undulat alene i et bur har et trist liv. Den mangler selskab og plads. Det er også skidt for store rovfugle at leve i zoo.

Kilde: Peter Sandøe.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.