Nogle patienter kræver mere lægetid end andre

Offentliggjort Sidst opdateret

* I aftalen er lægebehovet opgjort pr. 100.000 sygdomsvægtede borgere.

* Sygdomsvægtningen er sket, ud fra beregning af hvad alder, køn, arbejdsmarkedstilknytning og kronisk sygdom betyder for en borgers forbrug i almen praksis.

* Det betyder eksempelvis, at de cirka 140.000 borgere på Sydsjælland og Lolland-Falster vægter som ca. 160.000 borgere.

* De har i alt 72 læger svarende til 45 læger pr. 100.000 sygdomsvægtede borgere, mens gennemsnittet i Danmark ligger på 59 læger pr. 100.000 sygdomsvægtede borgere.

* Der er derfor et behov for 23 ekstra læger i området, hvis lægedækningen skal være lige så god som gennemsnitligt i Danmark jævnfør modellen.

Kilde: Danske Regioner.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.