Norge åbner for indrejse for de fleste fra Danmark
DFDS har for nylig genoptaget sejladser med Oslobåden. (Arkivfoto) Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Personer fra det meste af landet undtagen ikke-vaccinerede fra Region Hovedstaden kan nu rejse til Norge.
Norge har lempet sine indrejseregler, så langt de fleste danskere nu kan rejse på ferie i nabolandet.
Lempelsen betyder, at Udenrigsministeriet i Danmark har ændret sin rejsevejledning, så der nu ikke længere frarådes rejser til landet.
Anbefalingen gælder for alle danskere med undtagelse af folk fra Region Hovedstaden.
Her frarådes rejse til landet, medmindre de er færdigvaccineret eller har været smittet inden for det sidste halve år.
Når man ankommer til Norge, skal man udfylde en indrejseformular og samtidig dokumentere, at man er vaccineret, har immunitet fra tidligere smitte eller er testet negativ. Derudover vil man blive testet ved ankomst.
Rejsende fra Region Hovedstaden kan kun rejse ind i Norge, hvis de har et relevant formål. Det kan for eksempel være, at man skal besøge et nært familiemedlem.
For nylig har rederierne DFDS og Fjord genoptaget deres sejladser til Norge, efter at færgerne har ligget på land i en længere periode på grund af corona og de medfølgende rejserestriktioner. Det skriver rejsemediet Standby.dk.
Gennem de seneste måneder er rejsevejledningerne til lande i Europa løbende blevet lempet, så der nu er åbent for rejser til de fleste lande i EU og Schengen.
Det gælder dog ikke Finland, Irland og Island, hvor der frarådes rejser på grund af skrappe indrejserestriktioner.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned