Ballademagerne i Tingbjerg og på Nørrebro skal i den kommende tid tænke sig om en ekstra gang, før de begår kriminalitet på gaderne.
Københavns Borgerrepræsentation har torsdag aften enstemmigt vedtaget, at boligområderne Tingbjerg samt Aldersrogade og Hothersgade, bedre kendt som Mjølnerparken, på Nørrebro skal videoovervåges.
Det skriver politiken.dk.
Politikerne vil med kameraerne øge sikkerheden i områderne og fjerne dem fra regeringens såkaldte ghettoliste.
- Det er ikke en beslutning, vi tager let. Jeg vil ikke kalde det afmagt, men der er steder, hvor der simpelthen er så mange problemer, at vi må gøre noget nu, siger Socialdemokraternes teknikordfører, Lars Weis, til politiken.dk.
Men der går noget tid, før videolinserne spejder ud over gaderne. Der skal først tages kontakt til boligforeninger og lokalmiljø for at høre om behovet for videoovervågning, og politiet skal give tilladelse til de konkrete planer.
Det er sandsynligvis også politiet, som skal stå for overvågningen, som de tidligere har gjort på Strøget i København.
Lars Weiss påpeger, at videoovervågningen ikke kun er et politisk ønske.
- Vi har haft henvendelser fra boligforeninger, som gerne ville have muligheden, og der er også nogle kvarterer af byen, hvor vi får tilbagemeldinger om, at hvis folk har overværet et eller andet, er de nervøse for at vidne af frygt for repressalier, siger Lars Weiss.
Undersøgelser peger dog på, at videoovervågning ikke virker efter hensigten.
- Det er afgjort noget, vi har diskuteret, og vi er nok især bange for, at det giver en falsk tryghedsfornemmelse. Men undersøgelserne peger i flere retninger, og vi har altså brug for at gøre noget nu, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned