Norwegian sender andet New York-fly til reparation
Da nyheden kom om, at det ville være muligt at rejse t/r til New York for 3000 kroner, var der glæde at spore blandt de danske flyrejsende.
Men problemerne hagler ned over flyselskabet, der bragte julelys i øjnene på de rejsende. Norwegian ved stadig ikke, hvornår selskabets problemfyldte Dreamliner-fly er klar.
- Boeing er gennemgået flyet fuldstændigt og har lavet alle de nødvendige forbedringer, siger Charlotte Holmbergh Jacobsson, der er talsmand for selskabet.
Desuden skal fly nummer to også kontrolleres, når man ved, hvad der er galt med det første fly.
- Vi har ikke haft så mange problemer med dette fly, men for at være sikker, har vi valgt at gå det igennem også, siger Charlotte Holmbergh Jacobsson.
Foreløbig er ruten siden september blevet betjent med det ældre Airbus A340-fly i stedet for den nye Dreamliner. Flyskiftet kom efter flere uger med gentagne tekniske problemer med Dreamlineren.
Dermed skal de ældre reservefly vikariere knap to uger mere end først planlagt frem til den 23. oktober.
Det skyldes, at selskabet stadig ikke ved, præcis hvornår det første fly er klar til at betjene flyruten fra Stockholm.
Dreamliner-flyet er udråbt til at være det næste store håb for luftfartsindustrien på grund af dets lette vægt og sofistikerede motorer, hvilket kan reducere brændstofforbruget med 20 procent.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker