Nu kan man blive dansklærer på den halve tid
Mens regeringen i sin skolereform satser på flere timer i fagene dansk og matematik, kan lærerstuderende fra næste skoleår fremover nøjes med halvt så meget undervisning i netop de to fag.
Halveringen, der er en konsekvens af en reform af uddannelsen til lærer, harmonerer dårligt med regeringens udspil, mener Kommunernes Landsforening (KL) ifølge Jyllands- Posten.
KL er bekymrede for de kommende læreres faglighed.
- Vi deler regeringens ambition om, at dansk og matematik er kernefag i skolen, men hvis man samtidig udvander de samme fag på læreruddannelsen, er man lige vidt, siger Jacob Bundsgaard (S), formand for KLs arbejdsmarkedsudvalg.
Thøger Johnsen, Institutchef for Institut for Skole og Læring på Professionshøjskolen Metropol i København, undrer sig også.
- Det er underligt at høre på, at politikerne vil øge fagligheden i dansk og matematik, og samtidig vide, at mængden af undervisning i læreruddannelsen reduceres kraftigt, siger han.
Erik Knudsen, formand for rektorerne på professionshøjskolerne, forklarer, at den enkelte læreruddannelse kan vælge at hæve minimumkravet, og at de studerende desuden kan tage tværfaglige moduler, der knytter sig til dansk eller matematik.
Uddannelsesminister Morten Østergaard (R) deler ikke bekymringen. Han understreger, at formålet med den nye læreruddannelse er, at de faglige krav i fagene dansk og matematik skærpes.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned