Nu kommer regnen til Jylland

Efter de seneste dages ekstreme udladninger fra oven vender det danske sensommervejr langsomt tilbage til normalen.

Men en del af Jylland - specielt mod sydvest - skal også onsdag forvente nogen regn. Og resten af ugen bliver også ret fugtig, uden at det bliver dramatisk.

DMI udsendte tirsdag aften endnu varslinger om regnmængder mellem 25 og 50 millimeter i det sydlige Jylland og Fyn, men større skybrud bliver der næppe tale om igen. Varslinger af den art betyder, at regnmængderne formodes at falde inden for seks timer.

Næste varsel kommer sidst på tirsdagen. Men det ser ud som om, vi langsomt er på vej tilbage til "normalt sommervejr", fortæller vagthavende Steen Rasmussen.

Efter lørdagens skybrud i København har Falck fortsat mange oprydningsopgaver, men antallet af nye ønsker om assistance faldt kraftigt tirsdag.

Midt på aftenen havde Falck fået 136 nye henvendelser, heraf mange, der var ramt af vandskader i Østjylland, oplyser kommunikationsdirektør Louis Illum Honoré.

Han opfordrer regnvejrsramte, der har bedt om assistance, om at henvende sig straks til Falck, hvis de har fået hjælp af naboer eller selv har løst problemerne.

I modsat fald kan andre trængende blive sendt bag i køen, siger han.

/ritzau/

Sluserne fra oven lukker sig langsomt, men ugen bliver stadig våd, og dele af Jylland vil fortsat blive ramt af regn onsdag.

Offentliggjort Sidst opdateret